Menspace - Golenie

Krótki poradnik do golenia metodą tradycyjną.

Przez lata istnienia naszego sklepu wielokrotnie wspieraliśmy naszych klientów radą i opinią dotyczącą maszynek do golenia na żyletki, pędzli czy kosmetyków. Pytania o ten konkretny sposób pielęgnacji twarzy i zarostu raczej nie wyjdą z mody, a ten krótki poradnik z pewnością pozwoli na zapoznanie się w pewnym stopniu z wiedzą na temat golenia. Zapraszamy do lektury.

Podstawy - czyli różnica między nowoczesną maszynką a tradycyjną na żyletki.

Współczesne maszynki posiadają wkłady składające się z kilku ostrzy i ruchomej główki. To pozwala na bezpieczniejsze golenie o mniejszym ryzyku podrażnień. W teorii dzięki temu można ogolić się szybciej, łatwiej i bez myślenia o kącie pod jakim przykładamy ostrze do twarzy. W praktyce nadal może prowadzić do zacięć przy nieostrożnym obchodzeniu się z maszynką, mężczyźni mają tendencję do mocniejszego przyciskania maszynki do twarzy niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnej maszynki na żyletki.

Tradycyjna maszynka na żyletki ma nieruchomą głowicę, która dodatkowo występuje w dwóch wariantach (grzebień otwarty - pozwala na agresywne golenie, grzebień zamknięty - bezpieczniejsza forma montażu żyletki). W trakcie golenia maszynką na żyletki konieczne jest dostosowanie kąta nachylania ostrza do profilu twarzy (idealne ustawienie to około 30 stopni) i unikanie wywierania nacisku ostrza na skórę, wystarczy pozwolić ciężarowi maszynki wykonywać swoją pracę. Metodą przekazywaną z pokolenia na pokolenie było ustawianie ostrza pod kątem prostym do twarzy i przechylanie go delikatnie do momentu w którym żyletka zaczyna ścinać zarost. Żyletka umieszczona w grzebieniu jest ostrzejsza niż współczesne ostrza, dlatego wymaga przygotowania skóry oraz zarostu do golenia.

Cały proces golenia w przypadku metody tradycyjnej może zabierać więcej czasu niż w przypadku golenia współczesnymi maszynkami, dlatego też w kontekście tej metody mówi się raczej o rytuale, który pozwala na pewnego rodzaju relaks łączący przyjemne z pożytecznym. Oczywiście wprawny golarz cały proces może, ale niekoniecznie musi przyspieszyć. 

Czego potrzebujesz do rytuału golenia?

1. Maszynka do golenia na żyletki, naszym bestsellerem w tej kategorii od lat niezmiennie jest klasyka europejskiego giganta Muhle czyli model R89 z zamkniętym grzebieniem. Polecamy dobranie do nich doskonałej jakości żyletek tego samego producenta, których ostrość sprawdzi się zarówno wśród początkujących jak i doświadczonych mężczyzn.

2. Doskonałym wyborem w kategorii kosmetyku do golenia będzie odpowiednie dobrane mydło bądź krem do golenia. Odpowiednio spieniony i naniesiony przy pomocy pędzla ułatwia poślizg maszynki zmiękcza zarost. Młodym mężczyznom i tym, którzy mają problemy z podrażnieniami polecamy krem lub mydło z aloesem. Posiadacze wyjątkowo twardego zarostu docenią właściwości zmiękczające drzewa sandałowego, które dodatkowo ma bardzo męski i atrakcyjny zapach. 

3. Pędzel do golenia to temat rzeka, którą postaramy się uprościć i sprowadzić do kilku najciekawszych pozycji dla początkujących. Często zadawanym pytaniem jest temat materiału z jakiego wykonano włosie, syntetyczne czy naturalne (szczecina dzika lub włosie borsuka), sprowadzamy to do najprostszej różnicy - mianowicie włosie syntetyczne łatwiej i szybciej można wyczyścić i osuszyć po goleniu. Włosie naturalne wymaga większej ostrożności w konserwacji, konieczny jest zakup stojaka na pędzel ale... Jest wyraźnie miększe i przyjemniejsze podczas użytkowania. Na początek przygody z goleniem idealnym wyborem będzie pędzel z naturalnym włosiem borsuka i uchwytem z drzewa jesionu, czyli model 81H220. Wśród klientów, którzy decydują się na zakup kolejnego egzemplarza do najczęściej wybieranych należą pędzle z serii ROCCA - wizualnie najbardziej atrakcyjnej części katalogu Muhle.

4. Ogoloną i gładką skórę twarzy po tak kompletnym procesie golenia warto odpowiednio nawilżyć i załagodzić ewentualne podrażnienia. Lotion po goleniu ma wyższą zawartość alkoholu niż balsam, dlatego ma mocniejsze działanie antyseptyczne i świetnie zamyka pory czy przyspiesza krzepnięcie krwi w zacięciach. Balsam to lepszy wybór jeśli Twoja skóra ma tendencję do wysychania po goleniu - przypadłość znana przede wszystkim mężczyznom z wrażliwą skórą. Zawiera w składzie mniej alkoholu, ale to dlatego że posiada większe stężenie olejków nawilżających i regenerujących skórę.

5. Akcesoriami, które warto ale niekoniecznie trzeba mieć pozostają produkty z ałunem. Mianowicie pełen kamień lub wersję w sztyfcie. Ałun to naturalnie występująca w środowisku substancja o działaniu antyseptycznym i zamykającym pory, która ułatwia radzenie sobie z zacięciami. 

Jak się golić?

1. Przygotowanie skóry:

Przemyj i zwilż skórę twarzy ciepłą wodą. Przy użyciu pędzla okrężnymi ruchami spień mydło lub krem do golenia, najwygodniej jest to zrobić w specjalnym tyglu do spieniania mydła, ale jeśli takiego nie posiadasz to sprawdzi się zwykłe okrągłe naczynie lub miseczka. Delikatnymi ruchami nanoś kosmetyk na skórę masując jednocześnie skórę twarzy i pozostaw go na minutę lub dwie aby pozwolić na zmiękczenie zarostu. 

2. Golenie:

Trzymaj maszynkę pod kątem 30 stopni względem skóry twarzy i bez używania siły i nacisku ścinaj zarost. Upewnij się, że korzystasz ze świeżej żyletki (jedna wystarczy na 3-5 goleń) - pozwoli Ci to uniknąć dodatkowych zacięć i podrażnień. Pierwszą oznaką "zmęczenia" żyletki jest nieprzyjemne uczucie ciągnięcia zarost. Golenie się z włosem lub pod włos to indywidualna kwestia, ale na początku przygody z goleniem żyletką polecamy unikanie golenia się pod włos. To oczywiście kwestia wprawy i doświadczenia ponieważ doświadczeni golarze są w stanie ogolić się również pod włos i nie zostawić na skórze żadnego zacięcia. Kluczem do idealnie ogolonej skóry i ściętego zarostu jest wykorzystywanie obu stron maszynki, krótkie pociągnięcia ostrza na skórze i systematyczne płukanie głowicy i żyletki w trakcie golenia. Warto również zwrócić uwagę na niedoskonałości skóry i kształtu kości twarzy, dlatego tam gdzie jest to możliwe warto drugą dłonią naciągać skórę ułatwiając sobie tym pracę. 

3. Po goleniu:

Letnią i świeżą wodą spłucz resztki mydła czy kremu i zajmij się ewentualnymi zacięciami. W domowym użytku najlepiej sprawdza się ałun w sztyfcie, który przytrzymany w miejscu zacięcia na około 20 sekund zamknie pory i przyspieszy proces gojenia się rany. Kiedy wszystkie podrażnienia zostały odpowiednio zadbane możesz użyć balsamu lub wody po goleniu.

Ostatnim krokiem pozostaje wyczyszczenie narzędzi do golenia, tutaj najważniejsze pozostaje pozbycie się zanieczyszczeń z pędzla. Uważaj aby temperatura wody nie przekraczała 45⁰C - to pozwoli na wypłukanie mydła czy kremu i jednocześnie nie uszkodzi włosa pędzla (zwłaszcza naturalnego), delikatnie wstrząśnij nim aby pozbyć się nadmiaru wody i odstaw na stojak (skierowany włosiem w dół). 

Menspace - Golenie
Poznaj Muhle

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.