Codziennie nakładasz na swoją skórę co najmniej jeden kosmetyk. Zazwyczaj jest ich kilka lub nawet kilkanaście: pianka do golenia, płyn po goleniu, krem do twarzy, dezodorant, perfumy, żel pod prysznic, szampon do włosów… Dostarczasz skórze w ten sposób cennych składników, ale również narażasz się na działanie kilkuset niepotrzebnych chemicznych dodatków. Po co? Nie lepiej wykorzystać tylko te składniki, które pomagają?
Kosmetyki ekologiczne wpisują się w modny ostatnio trend powrotu do natury. Rezygnujemy z niektórych wygód, jakie daje nam cywilizacja, po to aby zyskać zdrowie i lepsze samopoczucie. Zamiana samochodu na rower, a fast-foodów na lekką domową kuchnię… Czemu nie? Wymaga to wprawdzie nieco wysiłku, ale korzyści widoczne są niemal od razu. Podobnie jest z naturalnymi kosmetykami. Chociaż nieco droższe, lepiej dbają o skórę, nie generując ryzyka podrażnień czy alergii.
Dlaczego naturalny znaczy droższy?
Jeśli masz coś do zrobienia, z reguły możesz zrobić to albo tanio, albo porządnie. Kosmetyki ekologiczne zdecydowanie znajdują się w tej drugiej grupie. Wytwarza się je ze starannie wyselekcjonowanych surowców pochodzących z upraw ekologicznych. Sam proces produkcji musi spełniać wiele norm gwarantujących absolutną czystość produktu i troskę o środowisko naturalne. Kosmetyki naturalne nie zawierają syntetycznych barwników, konserwantów i środków zapachowych. Zastępuje się je dużo droższymi ekologicznymi odpowiednikami. Stąd również wyższa cena.
Dlaczego jednak warto?
Po pierwsze – nie obciążasz niepotrzebnie skóry. Na jej dobrą formę pracujesz przecież cale lata... Dlaczego niektórzy niezależnie od wieku wyglądają młodo i zdrowo? To zasługa genów lub wieloletniej troski o własne ciało.
Po drugie – zmniejszasz ryzyko podrażnień i alergii. Skóra wystawiana na działanie setek sztucznych konserwantów staje się mniej odporna na niekorzystne czynniki pochodzące ze środowiska zewnętrznego. Chemiczne dodatki stosowane w kosmetykach mogą być powodem alergii i podrażnień. Mając tego typu problemy ze skórą warto przestawić się na kosmetyki naturalne.
Po trzecie – dbasz o otaczający cię świat. Ekologia to nie tylko nazwa na etykietce. To cała filozofia i styl życia, który jest zgodny z tym co robili nasi dalecy przodkowie. Jeśli zależy ci na czystości środowiska naturalnego wybieraj tych producentów, którzy szczególnie dbają o bezpieczeństwo procesu produkcji, recykling opakowań itp.